Bilmekte Fayda Var

01

Mobilya seçiminde dikkat edilmesi gereken bazı önemli hususlar

Gerçekçi olmak gerekir ki evlerimiz için mobilya seçmek çok stresli olabilmektedir ama aynı zamanda çok heyecan verici ve eğlenceli. Evlerimiz bizim zaman geçirmekten en çok hoşnut olduğumuz sığınaklarımız ve bu nedenle nasıl göründükleri hep çok önemlidir.

Bir minimalist misiniz? Veya bir bohem mi? Yoksa modernist mi? Yukarıdakilerin hiçbiri mi? Bu veya bunların dışındaki bir terimin hangisinin tam olarak tarzınızı tanımladığını bilmek zor olabilir.

İşte size iyi bir haber; bir ev tasarlamanın herhangi bir yanlış yolu yoktur. Ancak bu tasarımı ne şekilde yapacağınızı gösterir yönlendirmeler bunda size yardımcı olur. İşte iç dünyanıza dokunarak ve evinizi hayallerinizdeki saray yapacak bazı ipuçları.

02

Duygu ve hisler

Eviniz için mobilya seçmeden önce, kendinize bu alanların sizi nasıl hissettirmesini istediğinizi sorun. Oturma odanız rahat mı olsun? Yatak odanız huzurlu mu? Yoksa mutfağınızda enerji patlaması mı? Bu duyguların her biri onlara karşılık gelen renklere, dokulara ve şekillere sahiptir. Mekanınızın size nasıl bir his vermesinden yola çıkarak seçimlerinizi ona göre daraltabilirsiniz.

Hedeflediğiniz hisleri uyandıran parçaları seçin. Oturma odanızın rahat ve yaşanmışlık hissi vermesini istiyorsanız, yumuşak kumaşlar, sıcak renkler ve loşluk yaratan aydınlatma lambalarını tercih edin. Ya da odanızda minimal bir his istiyorsanız, temiz hatlara ve keskin çizgilere sahip parçaları seçin. Birkaç metal ve mermer parça ile aksesuar yapmak, alanınızı öyle çok doldurmadan da görsel bir ilgi yaratacaktır.

03

Gereksinimlerinizi belirleyin

Her şeyin mükemmel olması gerektiğini düşünmeyin. Bunun yerine, gerçekten sevdiğiniz parçaları bulmaya odaklanın.

Sizin ve ailenizin ihtiyaç duyduğu her şeyi ve mobilyaların günlük hayatınızı nasıl daha konforlu hale getirebileceğini düşünün. Her odanın amacını düşünün ki bir çalışma odası ile rahat bir oturma odası farklı görünecek ve dolayısı ile farklı mobilya türleri gerektirecektir.

Her odanın kendine özgü boyutları vardır. Sadece evinizin iç mekanının stilini değil, her alanın boyutunu ve ölçeğini düşünün.

04

Öncelikle ana parçaları seçin

Bir oturma odasında kanepe, yemek odasında yemek masası ve yatak odasında yatak gibi demirbaş ürünlere karar vererek temelinizi oluşturun. Sonra o ürünlerin etrafında çalışarak odanın geri kalanını bitirin.

Karbon kopyalara benzeyen parçalar odanın ilhamsız kalmasına neden olabileceğinden eşleşen mobilyaları seçmemeniz gerekmektedir. Bir şeyleri biraz karıştırmaktan korkmayın.

Bir mobilya parçasının evinize bir yatırım olduğunu ve orada kimin yaşadığına dair çok şey söylediğini unutmayın. Şu an sevdiğiniz ve gelecekte de uzun süre sevmeye devam edeceğiniz muhtemel ürünleri seçin.

05

Diğer önemli hususlar

Muhtemelen eviniz için tam olarak uygun olmayan çok sayıda harika parça bulacaksınız.

Eviniz için doğru mobilyaları satın alırken dayanıklılığı, işlevi, gerekliliği ve estetiği aklınızda bulundurun.

Her odayı ölçün, alanı nasıl kullandığınıza derinlemesine bir göz atın ve zaten sahip olabileceğiniz ögeleri de değerlendirdiğinizden emin olun.

Ama herşeyin ötesinde.........

en önemli şey keyif almanızdır...

En başa dönmek
tr_TRTürkçe